Polsko - angielskie zderzenie cywilizacji
Gazeta Londyn
Kategorie: Wszystkie | Od redakcji
RSS
poniedziałek, 07 stycznia 2008
Na (angielskich) językach
Wszyscy moi znajomi Anglicy uwielbiają czynność plotkowania. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w owym plotkowaniu nie liczy się obiekt, ale sama czynność. Obmawianie bowiem łączy ludzi pozwalając na wzmocnienie więzi. Między obgadującymi rzecz jasna...
środa, 02 stycznia 2008
Telewyspy
Mieszkańcy Wysp wydają się patrzeć na świat z nietypowej perspektywy. Jest to perspektywa kanapy i... stojącego lub wiszącego(!) naprzeciwko niej telewizora.
piątek, 28 grudnia 2007
Ci Anglicy - bałaganiarze!
O angielskim nieprzywiązywaniu uwagi do porządku słyszałam już wiele od mojego pierwszego nauczyciela angielskiego. Wtedy jego opowieści wydawały mi się mocno przesadzone i wręcz nieprawdopodobne. Dopóki nie miałam okazji przekonać się na własne oczy, jak Anglicy podchodzą do wyglądu własnego domu.
czwartek, 27 grudnia 2007
Próbujmy zrozumieć Anglików!
Jestem dziennikarzem, który już od 6 lat mieszka za granicą, w tym 4 lata w Wielkiej Brytanii. Czasami zaglądam na stronę Londyn i nie mogę powstrzymać się od chęci skomentowania tych dziwnych komentarzy w stylu: dziwni Anglicy, kretyńskie zwyczaje, okropne jedzenie itd.
wtorek, 18 grudnia 2007
Nie ważne co, ważne by dać
Jestem w Anglii od blisko trzech lat jako pełnoprawny obywatel. Płace podatki i pracuje w tzw. służbie zdrowia. Od samego początku mojego świadomego pobytu tutaj zainteresowało mnie zjawisko celebracji świąt Bożego Narodzenia. Biorąc pod uwagę ich nieubłaganą bliskość, kilka słów o zwyczajach dotyczących świętowania wśród obywateli Zjednoczonego Królestwa.
poniedziałek, 03 grudnia 2007
Happy Holiday, czyli Wesołych Świąt
O tym, że Wielka Brytania krajem wielokulturowym jest, każdy wie. Najpopularniejszym daniem jest tu curry, ostro rywalizujące o to zaszczytne miano z kebabem i innymi halal foods. Język angielski wcale nie jest najczęściej słyszanym w londyńskich autobusach. I to tylko przykłady pierwsze z brzegu.
czwartek, 29 listopada 2007
Dwie Brytanie
Mam wrażenie, że przebywam jednocześnie w dwóch rożnych krajach.
środa, 28 listopada 2007
Frytki forever!
Oczywiście trudno generalizować, bo wielu Brytoli odżywia się zdrowo i uprawia sport. Ale w społeczeństwie tym ważne miejsce zajmują... frytki.
czwartek, 15 listopada 2007
Tacy sami!
Anglicy wcale nie są dziwni. Są dokładnie tacy sami, jak Polacy, Francuzi, Niemcy i Pigmeje. A dokładniej – tacy sami, jak wszyscy faceci na świecie. Obrazki nie są wydumane. Tak żyje/bawi się Londyn.
środa, 14 listopada 2007
Scottish Street Fashion, czyli szkocka moda uliczna
W zasadzie nie Scottish, a British, bo na całych Wyspach jest tak samo. Szkocja rożni się tylko tym, że faceci chodzą w spódnicach. Naprawdę. Chodzą. Szczególnie na mecze. Jeśli chodzi o brytyjską modę, to obowiązują pewne zasady, zebrane poniżej w funkcjonalny dekalog.
 
1 , 2